AKTUALNOŚCI

Fundacja Co Pozostało? w Likwidacji

15-12-2021

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, Kończy się rok 2021, niełatwy kolejny rok pandemii, oraz kolejny rok naszej działalności jako Fundacji. Jej głównym celem, zapisanym w Statucie w momencie rejestracji w sierpniu 2016...

Czytaj więcej

125 rocznica śmierci Emilii Sczanieckiej

13-05-2021

    11 maja 2021 roku, na Wzgórzu Świętego Wojciecha, złożyliśmy kwiaty pod tablicą upamiętniającą postać tej niezwykle zasłużonej Wielkopolanki.   Zapraszamy do zapoznania się z relacją z miejsc w których działała oraz z...

Czytaj więcej

Chrystus zmartwychwstał...

22-03-2021

  ,,Chrystus zmartwychwstał, aby człowiek znalazł autentyczne znaczenie istnienia..." Jan Paweł II     Mimo wszystko... Świąt pełnych pokoju i radości płynącej z Tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego. Niech Ten, który pokonał śmierć umacnia naszą wiarę, daje siłę do...

Czytaj więcej

Profesor Jacek Wiesiołowski był nie tylko cenionym uczonym, któremu szczególnie bliska była kultura, ale także społecznikiem.

Pochodził z tradycyjnej poznańskiej rodziny, ale urodził się 23 stycznia 1940 w Żywcu, gdyż tam na wygnaniu przebywali jego bliscy. Do Poznania wraz z rodzicami powrócił w roku 1945. Dzieciństwo spędził na Sołaczu. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 11 na Winiarach. Ukończył III LO im. Marcina Kasprzaka (dziś Św. Jana Kantego).

W roku 1962 obronił pracę magisterską na Wydziale Historycznym UAM, a w 1966 uzyskał stopień doktora nauk historycznych. Habilitował się w roku 1981, również na UAM, na podstawie rozprawy „Socjotopo-grafia średniowiecznego Poznania”. Pod koniec lat sześćdziesiątych przebywał na stypendium w Chicago i uporządkował zbiory tamtejszego Muzeum Polskiego. Przez piętnaście lat pracował w Bibliotece Kórnickiej, gdzie kierował działem rękopisów. W 1977 został pracownikiem Instytutu Historii PAN w Warszawie. W roku 1987 powrócił do Poznania, a w roku 1992 uzyskał tytuł profesora. W latach 1990-1998 był radnym miejskim w Poznaniu, a w latach 1990-92 był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Poznania. Bliskie mu były sprawy dotyczące problemów kultury, pomocy społecznej, spraw mieszkaniowych i prywatyzacji.

Od roku 1990 przez 25 lat był redaktorem naczelnym Kroniki Miasta Poznania. Od tego czasu każdy numer tego, założonego w 1923 roku przez prezydenta Cyryla Ratajskiego, kwartalnika miał charakter monograficzny. Profesor Jacek Wiesiołowski nadał temu wydawnictwu nową treść, dzięki czemu Kronika stała się kopalnią materiałów o dziejach Poznania, jego dzielnic, instytucji, grup społecznych i zawodowych. To właśnie za zmiany, jakich dokonał w Kronice Miasta Poznania, otrzymał w roku 2002 Nagrodę Naukową Miasta Poznania. 

W latach 1999-2005 profesor Jacek Wiesiołowski był wiceprezesem, a w latach 2005-2011 prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Był członkiem komitetu redakcyjnego wydawanych przez PTPN „Roczników historycznych”. Był także prezesem oddziału poznańskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej i współzałożycielem oraz prezesem Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki Raczyńskich. Wykładał na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości.

Profesor Jacek Wiesiołowski był autorem oraz współautorem wielu prac, w tym m.in. „Ambroży Pampowski - starosta Jagiellonów. Z dziejów awansu społecznego na przełomie średniowiecza i odrodzenia”, „Kroniki benedyktynek poznańskich”, „Średniowieczna książka rękopiśmienna jako dzieło sztuki”, „Kroniki reformatów poznańskich”, „Pieczęcie i herb Solca Kujawskiego” czy „Kolekcje historyczne w Polsce średniowiecznej w XIV-XV wieku”. Był społecznikiem i uczonym, którego zarówno Poznaniowi, jak również polskiej nauce historycznej, będzie brakować. Pochowany został na poznańskim cmentarzu św. Jana Vianneya przy ulicy Lutyckiej.

Autor tekstu: Marek Zaradniak (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)