Upamiętniamy to dział poświęcony nie tylko wydarzeniom, które stały się kamieniem węgielnym naszej działalności jako Fundacji, jak np. odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci bohaterskim absolwentom Janowi i Stanisławowi Kasznicom - relacja z wydarzenia poniżej.

W tym dziale będziemy starali się przekazywać informacje o uroczystościach, jubileuszach, wydarzeniach ważnych z punktu widzenia naszej historii, tradycji, tożsamości narodowej. Chcemy pokazać i upamiętnić to z czego jako Polacy powinniśmy być dumni, ale również przekazywać informacje o trudnych faktach historycznych, starając się zachować obiektywizm, rzetelnie docierać do prawdy. Dla współczesnych, szczególnie dla młodego pokolenia, bardzo ważna jest spójność pomiędzy tym co mówimy, a tym jak postępujemy. Wspólnie będziemy starali się obiektywnie oceniać przeszłość i obecną rzeczywistość. Bardzo ważna jest właściwa ocena, unikanie przesady, idealizowania, jednostronności, które przeszkadzają w prowadzeniu rzeczowej dyskusji. Historia może być wartościowym pomostem łączącym pokolenia. Pamiętajmy, że nic w życiu nie jest dane raz na zawsze, a historia, niestety, lubi się powtarzać...

Upamiętniamy to forum dla tych, którzy chcą aktywnie i konstruktywnie zmieniać na lepsze otaczającą nas rzeczywistość, uwzględniając jednocześnie całe spektrum naszej różnorodności. Wzajemny szacunek, prawda, dobroć to uniwersalne wartości, które pomagają żyć w świecie lepszym, sprawiedliwszym.

Dołącz do nas, podziel się z nami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

Czekamy na Ciebie, na Twój entuzjazm, odwagę, optymizm i wiarę w to, że dopóki żyjemy, wszystko jest możliwe.  
Wszelkie informacje można nadsyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując w tytule wiadomości: UPAMIĘTNIAMY.

 

Uroczystości 11 i 12 maja 2013 roku w gmachu Gimnazjum i Liceum im Karola Marcinkowskiego 
w Poznaniu oraz w kościele oo. Dominikanów

 

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Obrońcom Rzeczpospolitej - Stanisławowi Józefowi Kasznicy i Janowi Kasznicy dała początek wielu wydarzeniom, w które wpisuje się obecna działalność Fundacji Co Pozostało?.

uroczystoci 266

Fot. Agata Jesse

Odkrycie faktu, iż synowie profesora Stanisława Wincentego Kasznicy są absolwentami ,,Marcinka” było inspiracją do napisania książki „Co pozostało? O rodzinach Kaszniców, Durskich i Szymańskich.”

Celem tej publikacji było m. in. przywrócenie pamięci, zasłużonej dla naszego miasta, a tak mało znanej, rodzinie Kaszniców. Fakt stracenia w więzieniu Mokotowskim 12 maja 1948 roku Stanisława Józefa Kasznicy - ostatniego komendanta NSZ i przypadająca tego dnia 65. rocznica Jego śmierci, przypieczętowały decyzję o zorganizowaniu, wspólnie ze Stowarzyszeniem Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Dyrekcją „Marcinka”, dwudniowych uroczystości.

Z tej okazji 11 maja 2013 r. została odprawiona msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ówczesny Metropolita Łódzki Arcybiskup Marek Jędraszewski,absolwent naszej Szkoły. Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy przed gmachem "Marcinka" odczytano słowa Eleonory Kasznicy - siostry Jana i Stanisława Kaszniców, skierowane do uczestników.

List od Eleonory Kasznicy

Fot. Archiwum rodzinne

Następnie odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową. W holu szkoły otwarto wystawę o rodzinie Kaszniców i zaprezentowano eksponaty Grupy Rekonstrukcji Historycznej 7. Dywizjonu Artylerii Konnej, którego żołnierzami byli bracia Kasznicowie.

12 maja 2013 r. o godz. 16.00 w 65. rocznicę śmierci Stanisława Józefa Kasznicy i jego przyjaciela Lecha Neymana w kościele oo.Dominikanów została odprawiona msza św. pod przewodnictwem o. Mirosława Nowaka OP. Po mszy złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą to dramatyczne wydarzenie.

Narodzenie się cyklu „W imię dobra wspólnego – sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski” oraz Nagroda „Benevolus Erga Alios-Serdeczny wobec innych" imienia dr. Zygmunta Szymańskiego są następstwem tamtych wydarzeń.

Przeżyjmy to jeszcze raz i zobaczmy jak to się zaczęło….

Niech poniższe zdjęcia przeniosą nas w niezwykły klimat tych uroczystości.

 

Planowane usytuowanie tablicy

Fot. Teresa Krokowicz

 

Przygotowanie tablicy w pracowni artysty Wiesława Koronowskiego

Fot. Teresa Krokowicz

 

Montaż tablicy przed gmachem „Marcinka”

Fot. Jarosław Bogucki, Teresa Krokowicz

 

Spotkania przed mszą św.

 

Uroczysta msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła

Fot. Agata Jesse

 

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy przed gmachem "Marcinka"

Fot. Agata Jesse

 

Promocja książki i wystawa

Fot. Agata Jesse

 

Msza św. w kościele oo. Dominikanów z okazji 65. rocznicy śmierci Stanisława Józefa Kasznicy i Lecha Neymana (12 maja 2013 r.)

Fot. Rafał Sierchuła, Teresa Krokowicz