W niedzielę 18 listopada br., o godzinie 12.00, już po raz szósty spotkaliśmy się w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ulicy Grobla 1 w Poznaniu, aby zatrzymać się na chwilę i posłuchać o życiu i działalności kolejnej, wielce zasłużonej dla Wielkopolski postaci, jaką był Hipolit Cegielski.

Po uroczystej Mszy Świętej odprawionej przez ks. proboszcza dr. Janusza Grześkowiaka, profesor UAM Przemysław Matusik w charakterystyczny dla siebie, bardzo ekspresyjny i niezwykle ciekawy sposób przybliżył postać Hipolita Cegielskiego. Licznie przybyłe grono sympatyków tych cyklicznych spotkań miało okazję posłuchać Zbigniewa Grochala, aktora Teatru Nowego, który słowami Marcelego Mottego, szwagra Hipolita, scharakteryzował jego postać. Wielką radością i zaszczytem, dla zgromadzonych, była obecność prawnuczki Hipolita, Pani Zofii Cegielskiej -Doerffer, która mimo podeszłego wieku zaszczyciła swoją obecnością tą uroczystość. To była kolejna podróż w przeszłość, dzięki której mieliśmy okazję przenieść się chociaż na chwilę w czasy w których żyli, działali i bardzo angażowali się w sprawy społeczne obaj szwagrowie. To była równocześnie kolejna ,,uczta duchowa”, jak określają ją uczestnicy, gdzie w nastrojowym wnętrzu kościoła Wszystkich Świętych, przy dźwiękach organów i pięknym śpiewie Poznańskiego Chóru Katedralnego pod dyrekcją ks. prałata Szymona Daszkiewicza, można było kontemplować zasłyszane słowa.

Rok 2018, to rok stulecia odzyskania naszej Niepodległości, a jednocześnie okrągłe rocznice śmierci zarówno Hipolita Cegielskiego jak i Marcelego Mottego. Cieszymy się, że mogliśmy uczcić i przypomnieć obie te postaci, w tak ważnym dla naszego kraju momencie. Czujemy potrzebę upamiętniania niezwykłych ludzi, którzy dla budowania siły i wielkości naszej Ojczyzny, poświęcali swój czas, wiedzę, majątek, a niejednokrotnie zdrowie, a nawet życie.

Jako organizatorzy bardzo cieszymy się, że te listopadowe uroczystości wpisują się trwale w kalendarz nostalgicznych spotkań, dzięki którym mamy okazję zatrzymać się i zastanowić, nie tylko nad przeszłością, ale i nad teraźniejszością i przyszłością.  Przekazywane na spotkaniach treści pozwalają uświadomić sobie , że nic nie jest dane raz na zawsze, a wiele spraw i poruszanych zagadnień pozostaje niepokojąco aktualnych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom i instytucjom, które przyczyniają się do rozpowszechniania idei cyklu ,,W Imię Dobra Wspólnego- Sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski”. Warto już dzisiaj wpisać do kalendarza datę 17 listopada 2019 roku, bo jest to dzień w którym, będziemy wspominać kolejną postać. Do zobaczenia za rok!

 

W imieniu organizatorów

Teresa Krokowicz

 

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą przygotowaną z okazji wydarzenia: LINK

 

 

Plakat H. Cegielski

 

 

Zaproszenie msza za H. Cegielskiego str 1

Zaproszenie msza za H. Cegielskiego str 2

 

fot. Zbigniew Skibniewski

 

Nagrania audio

Msza:

Po mszy: