Za nami kolejne spotkanie poświęcone wybitnej postaci zasłużonej dla Wielkopolski- Dezyderemu Chłapowskiemu. W tym roku już po raz siódmy skierowaliśmy swoje kroki do kościoła Wszystkich Świętych, aby w 140 rocznicę śmierci modlić się w intencji Generała i wspominać jego zasługi.
Siedemnastego listopada 2019 roku w Poznaniu była nietypowa, jak na tę porę roku pogoda: ciepło, słonecznie, piękna polska złota jesień. Można sobie zadać pytanie, czy tylko ta aura sprawiła, że pojawiliśmy się tak licznie? Przyczyn zapewne jest kilka. Wiemy, że za chwilę znajdziemy się w pięknym wnętrzu kościoła, gdzie czeka na nas z homilią gospodarz tego miejsca, ks. Proboszcz dr Janusz Grześkowiak, że niebawem usłyszymy wspaniały dźwięk 68-głosowych organów i śpiew Poznańskiego Chóru Katedralnego pod dyr. ks. prałata Szymona Daszkiewicza. Tak też było w tę niedzielę. Zgromadzone wokół ołtarza liczne grono przybyłych, w tym również członków rodziny Dezyderego Chłapowskiego, modliło się nie tylko w intencji Generała, ale również modliło się za nas, za młode pokolenie i ich właściwe życiowe wybory, o przemianę życia społecznego i o szeroko pojęte dobro wspólne naszej ojczyzny.
Po mszy świętej prof. Przemysław Matusik w kolejnym świetnym wykładzie przypomniał nam kim był Dezydery Chłapowski i ile mu zawdzięczamy jako Wielkopolska, jako naród. Generał Chłapowski był niezwykłą postacią. Wybitny, wielokrotnie odznaczany oficer, waleczny żołnierz, adiutant Napoleona, odznaczony godnością barona cesarstwa, rozczarowany postawą cesarza wobec Polaków, w 1813 roku odszedł z czynnej służby, stając się zaangażowanym działaczem gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Uznawany jest dzisiaj za jednego z najbardziej zasłużonych prekursorów pracy organicznej, orędownika uwłaszczenia chłopów. Zapisał się w pamięci współczesnych i potomnych jako człowiek szlachetny, o stałych poglądach, bez reszty oddany Ojczyźnie i ludziom. Wyznaczone cele życiowe osiągał dzięki starannemu wykształceniu, pracowitości i ogromnemu zaangażowaniu w to, co robił. Znakomita interpretacja tekstów ks. Floriana Stablewskiego i ks. Waleriana Kalinki o Chłapowskim, w wykonaniu Zbigniewa Grochala, uświadomiła nam jak bardzo wysoko cenili go współcześni.
Te coroczne listopadowe spotkania w kościele na Grobli to okazja, by posłuchać o tych, dla których służba Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi to nie był pusty slogan. Oni mieli pełną świadomość wagi wypełnianej misji, nie stronili też od wyrażania swego przywiązania do Boga. Dla wielu ogromną wartością była rodzina, z niej czerpali siłę, a umiejętność zjednywania sobie ludzi w dobrej sprawie, pozwalała osiągać rzeczy wielkie. Łączyła ich determinacja w działaniu, wiarygodność i spójność pomiędzy tym, co myśleli, mówili i robili.
Kolejne spotkanie poświęcone wybitnej postaci zasłużonej dla Wielkopolski za nami. Jako współorganizatorzy dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do ich powstania. Mamy nadzieję, że chwila zadumy i nad życiem generała Dezyderego Chłapowskiego, stanie się inspiracją do refleksji nad własnym życiem.
Teresa Krokowicz
Prezes Fundacji Co Pozostało?
Wykorzystane materiały:
Broszura wydana z okazji 140 rocznicy śmierci gen. Dezyderego Chłapowskiego i spotkania w dniu 17 listopada 2019 roku w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu: LINK
fot. Zbigniew Skibniewski
Nagrania audio
Msza:
Po mszy: